Biuletyn pielgrzymów duchowych - 5.08.2014r.

5
CODZIENNY BIULETYN INFORMACYJNY
DLA PIELGRZYMÓW DUCHOWYCH

5 sierpnia 2014.

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
 1. W dniu dzisiejszym nastąpiło ostateczne uformowanie się Pielgrzymki Podlaskiej w dwóch kolumnach: siedleckiej i bialskiej. Witamy Grupy 1b, 8a i 8b. Od dziś w pielgrzymce bierze udział 27 Grup.
 2. Kolumna bialska przemierzała dziś jeszcze do obiadu w Puławach teren archidiecezji lubelskiej. Kolumna siedlecka po Mszy św. w Dęblinie opuściła naszą diecezję. Za Wisłą znajdujemy się na terenie diecezji radomskiej, której Pasterzem jest Biskup Henryk Tomasik, jeden z twórców naszej Pielgrzymki i wieloletni przewodnik. Kolumna siedlecka przechodzi przez parafie: Zajezierze, Oleksów, Gniewoszów i Wygoda, kolumna bialska przez: Żyrzyn, Puławy (archidiecezja lubelska), Góra Puławska, Zarzecze i Łagów.
 3. Dzisiaj nocujemy: kolumna siedlecka – w Czarnolesie – „pod lipą u Jana Kochanowskiego”; kolumna bialska – w Łagowie.
 4. Od dziś funkcjonuje Kuchnia pielgrzymkowa. Nie wiemy, co dziś będzie w menu, ale na pewno coś smacznego. Z pewnych źródeł nieoficjalnie udało się dowiedzieć, że będzie zupa pomidorowa, rosół oraz żurek z białą kiełbasą.
 5. Baza znajduje się przy kościele w Czarnolesie. Przy Bazie znajduje się także Biuro Rzeczy Znalezionych.
 6. W obu kolumnach działa Zaopatrzenie, wyraźnie oznakowane symbolami pielgrzymkowymi. Służba Zaopatrzenia będzie również odwiedzać poszczególne grupy na noclegach.
 7. Jutro:
  - Święto Przemienienia Pańskiego. Przeżywanie tej tajemnicy jest możliwe tylko w czystości serca. Kapłani są zawsze gotowi służyć w Sakramencie Pojednania, głównie w czasie drogi, na końcu Grupy – do tego szczególnie zachęcamy. W trakcie Apelu zasadniczo Spowiedzi nie będzie: Kapłani są także zmęczeni, a wielokrotnie trzeba stać w długich kolejkach przy konfesjonałach.
  - w Czarnolesie : wstanie – godz. 500, śniadanie, składanie bagaży;
  Msza Święta – godz. 630, bezpośrednio potem – wymarsz.
  - w Łagowie: wstanie – godz. 430, śniadanie, składanie bagaży
  Msza Święta – godz. 600, wymarsz Grup.
 8. Od dzisiaj zaczynamy odprawianie Nowenny (tekst poniżej).
 9. Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej naszej Pielgrzymki, gdzie możemy znaleźć m.in. aktualności, zdjęcia oraz konferencje pielgrzymkowe.
 10. Dziś na antenie KRP o godz. 2140 kolejna audycja pielgrzymkowa, tym razem już z trasy Pielgrzymki. Zapraszamy Pielgrzymów Duchowych do włączenia się w nią. Numer telefonu do studia: 256446555.

ROZMYŚLANIE 4
Głoszenie Dobrej Nowiny

Jezus Chrystus – prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek, współistotny Ojcu i Duchowi Świętemu pod względem Bóstwa, współistotny nam pod względem człowieczeństwa: Syn Boży zrodzony z Maryi Dziewicy. Taka jest centralna prawda wiary chrześcijańskiej, w której wyraża się tajemnica Chrystusa.
Do tej tajemnicy należy z kolei posłannictwo Jezusa Chrystusa. Od początku publicznej działalności mesjańskiej – jest to naprzód posłannictwo nauczycielskie. Jezus z Nazaretu głosi Ewangelię. „Na to został posłany”. W odróżnieniu jednak od swego poprzenika Jana Chrzciciela, który nauczał nad Jordanem, Jezus wychodzi ku tym, którym ma głosić Dobrą Nowinę. To wyjście Boga ku ludziom.
Chociaż Chrystus wyraźnie podkreśla, że Jego posłannictwo związane jest z „domem Izraela”, to równocześnie daje poznać, iż nauka jaką głosi ma przeznaczenie ogólnoludzkie. Swe ewangeliczne orędzie Jezus stara się przekazać słuchaczom w sposób dostosowany do ich umysłowości i kultury. Właśnie dlatego prawdy, które głosi, przyobleka najczęściej formę przypowieści, ponieważ one nawiązując do spraw życia codziennego i codziennej informacji, ułatwiały kontakt z najmniej nawet wykształconym słuchaczem.
Jezus nie tylko głosił Ewangelię, ale sam był Ewangelią. Co, którzy Mu uwierzyli poszli za słowem Jego przepowiadania, a bardziej jeszcze za Rym, który przepowiadał. Dlatego my także Mu wierzymy i idziemy za Nim jako „jedynym Nauczycielem”.
 
NOWENNA
DZIEŃ PIERWSZY – 5.VIII.2014 r.
Św. Piotr Apostoł – pochodził z Betsaidy, był prostym rybakiem, jakich wielu można było w tamtych czasach spotkać w Galilei. Jednak momentem przełomowym w jego życiu był niewątpliwie dzień, w którym spotkał Chrystusa. Od samego początku był wyraźnie wyróżniany w gronie dwunastu. To on został zaproszony, by kroczyć do Jezusa po falach jeziora, on był świadkiem Przemienienia na górze Tabor i wskrzeszenia córki Jaira, wreszcie on otrzymał od Jezusa „władzę kluczy”. Poniósł śmierć męczeńska za wiarę, ukrzyżowany jak głosi tradycja głową do dołu, ok. roku 64 podczas prześladowań wznieconych przez cesarza Nerona.


Święta Maryjo, Matko Boża!
Pragniemy oddać się Tobie, albowiem Tyś jest Matką Boga i naszą Matką, albowiem Syn Twój Jezus wszystkich nas powierzył Tobie. Oddajemy Ci cały Kościół […] z jego pasterzami i wiernymi: biskupów, którzy czuwaj nad ludem sobie powierzonym, kapłanów […] zakonników i zakonnice, życie swoje składających w ofierze za Chrystusowe Królestwo […]. Małżonków chrześcijańskich w jedności i nierozerwalnej miłości do swych rodzin. Świeckich zaangażowanych w pracę apostolską. Młodych, marzących o nowym społeczeństwie. Dzieci […] chorych, ubogich, uwięzionych, prześladowanych, osieroconych, wydanych rozpaczy, umierających. Bądź dla nas wszystkich Bramą Niebios, życiem, słodyczą i nadzieją, byśmy mogli wraz z Tobą sławić Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Z „Aktu zawierzenia Kolumbii Matce Bożej” 3.VII.1986 r.


Podczas spotkania z młodzieżą w Denwer Jan Paweł II mówił:
„Nowy Testament przedstawia Szymona – którego Jezus nazwał Piotrem, czyli skałą – jako pełnego energii i pasji ucznia Chrystusa. Ale Piotr także ulegał zwątpieniu, a w decydującej chwili nawet wyparł się tego, że był uczniem Jezusa. Jednak mimo tych ludzkich słabości Piotr był pierwszym uczniem, który publicznie wyznał wiarę w nauczyciela. Pewnego dnia Jezus zapytał: „’A wy za kogo Mnie uważacie?’ Odpowiedział Szymon Piotr: ’Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego’” (Mt 16, 15-16).
Poczynając od Piotra, pierwszego apostolskiego świadka, rzesze świadków, mężczyzn i kobiet, młodych i starych, z każdego narodu na ziemi, głosiły swą wiarę w Jezusa Chrystusa, prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka, Odkupiciela człowieka, Pana historii, Księcia Pokoju. Tak jak Piotr mówili do Chrystusa: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego” (J 6, 68).
Dzisiejszego wieczoru i my wyznajemy tę samą Piotrową wiarę. Wierzymy, że Jezus Chrystus ma słowa życia i że kieruje te słowa do Kościoła, do wszystkich, którzy otwierają Mu swoje umysły i serca z wiarą i zaufaniem”.
Rozważanie podczas czuwania modlitewnego, Cherry Creek State Park, 14.08.1993 r., Denver


Wpatrując się w postać św. Piotra, pierwszego papieża, przez ręce Maryi prośmy o dar odwagi w wyznawaniu naszej wiary:

Zdrowaś Maryjo…

Módlmy się: Panie, nasz Boże, niech nas wspomaga wstawiennictwo Najświętszej Maryi, zawsze Dziewicy, + abyśmy wolni od wszelkich niebezpieczeństw, mogli się radować Twoim pokojem. Przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa, twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków.
 
Amen.
(Nowenna opracowana przez Joannę Borowicz i ks. Andrzeja Biernata)


 


Najnowsze aktualności

Kategorie

Archiwum

Wesprzyj Pielgrzymkę Podlaską

Przygotowania do pielgrzymki trwają cały rok. Z tego względu chcielibyśmy prosić Was o pomoc w jej organizacji.

Jak mogę pomóc?
Łosice1 sierpnia
Biała Podlaska1 sierpnia
Włodawa31 lipca
Komarówka Podlaska2 sierpnia
Siedlce2 sierpnia
Łuków3 sierpnia
Garwolin3 sierpnia
Wilga3 sierpnia
Ciepielów7 sierpnia
znak wskazujący Częstochowę
Dzień modlitw o powołania8 sierpnia
namiot
Dzień modlitw za służbę zdrowia9 sierpnia
lasek pojednania
Lasek Pojedniania13 sierpnia
Msza Św. w Mirowie13 sierpnia
Wejście pielgrzymki na Jasną Górę14 sierpnia
Uroczystość
Wniebowzięcia NMP
na Jasnej Górze
15 sierpnia
Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com