Ogólnopolskie spotkanie kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę

19

W dniach 18 - 20 września 2023 r. w Sandomierzu miało miejsce kolejne Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów i Odpowiedzialnych za Piesze Pielgrzymki na Jasną Górę. Miejscem spotkania i obrad było Diecezjalne Centrum Kultury, Edukacji i Formacji Chrześcijańskiej "Quo Vadis". Diecezję siedlecką reprezentowali Ks. Marek Strzeżysz (wicekierownik PPP) oraz Ks. Piotr Hawryluk (kwatermistrz). 
Głównym celem spotkania, któremu przewodniczył bp Krzysztof Zadarko - przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek - było podjęcie refleksji podsumowującej pielgrzymki na Jasną Górę w roku 2023.
Dominującym stwierdzeniem był głos wielu księży kierowników, że pielgrzymka z roku na rok coraz bardziej dojrzewa i staje się bogatą w ludzi, którzy traktują wędrowanie na Jasną Górę jako doświadczenie Żywego Kościoła i sposobność do okazywania autentycznego świadectwa życia wiarą.
Bp Krzysztof Nitkiewicz - ordynariusz diecezji sandomierskiej - w słowie homiletycznym skierowanym do zgromadzonych podkreślił wartość i znaczenie chrześcijańskiej gościnności i otwartości na drugiego człowieka, które bardzo mocno wpisuje się w doświadczenie pielgrzymki, zarówno przez otwartość gospodarzy (począwszy od ks. Proboszczów kończąc na zwykłych ludziach).
Zgromadzeni duchowni w katedrze sandomierskiej, podczas Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem bp Edwarda Frankowskiego, biskupa  pomocniczego seniora, usłyszeli z ust kaznodziei, że w pielgrzymowaniu nie chodzi o to, by tylko przebyć szlak z punktu wyjścia aż na Jasną Górę, ale by w czasie tej drogi wejść w głąb siebie, odnaleźć w swoim sercu spokój i ciszę, aby odkryć na nowo wartość wspólnoty Kościoła, którą każdy z nas stanowi.
Dla kapłanów był także przewidziany czas na zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu gdzie m.in. znajduje się relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego oraz wiele innych cennych eksponatów  Dziedzictwa Kultury i Sztuki Ziemi Sandomierskiej.
W programie nie mogło także zabraknąć wystawy pt. Świat Ojca Mateusza, który to poprzez znaną wielu produkcję filmową przyczynił się do rozsławienia Sandomierza i napływu wielu turystów podążających śladami najbardziej znanego w Polsce, detektywa w sutannie, przemierzającego drogi starego miasta na rowerze.
Księża kierownicy i odpowiedzialni za pielgrzymki piesze na Jasną Górę zgromadzili się także w Sanktuarium Świętego Krzyża, aby w obecności tak wyjątkowych dla chrześcijaństwa relikwii, modlić się za wspólnoty diecezjalne oraz pielgrzymkowe, nad którymi mają czuwać i przewodzić w drodze do Matki Boskiej Częstochowskiej.
Zwieńczeniem spotkania odpowiedzialnych za pielgrzymki był panel dyskusyjny dotyczący aktualnych wyzwań i zadań stojących przed pielgrzymującymi oraz praktyczne warsztaty z obsługi medialnej pielgrzymek i obecności w social mediach.
Na zakończenie obrad, nad których duchowym i merytorycznym przebiegiem czuwał niestrudzenie Ks. Prałat Marian Janus, bp Krzysztof Zadrako udzielił pasterskiego błogosławieństwa i posłania na trud przygotowań do kolejnej pielgrzymki na Jasną Górę, które jak określił - przywołując słowa św. Jana Pawła II - "Jest Sercem, Sumieniem i Ołtarzem naszego Narodu".


Fot. i tekst:
Ks. Piotr Hawryluk
Ks. Marek StrzeżyszNajnowsze aktualności

Kategorie

Archiwum

Wesprzyj Pielgrzymkę Podlaską

Przygotowania do pielgrzymki trwają cały rok. Z tego względu chcielibyśmy prosić Was o pomoc w jej organizacji.

Jak mogę pomóc?
Łosice1 sierpnia
Biała Podlaska1 sierpnia
Włodawa31 lipca
Komarówka Podlaska2 sierpnia
Siedlce2 sierpnia
Łuków3 sierpnia
Garwolin3 sierpnia
Wilga3 sierpnia
Ciepielów7 sierpnia
znak wskazujący Częstochowę
Dzień modlitw o powołania8 sierpnia
namiot
Dzień modlitw za służbę zdrowia9 sierpnia
lasek pojednania
Lasek Pojedniania13 sierpnia
Msza Św. w Mirowie13 sierpnia
Wejście pielgrzymki na Jasną Górę14 sierpnia
Uroczystość
Wniebowzięcia NMP
na Jasnej Górze
15 sierpnia
Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com