Maryja Niewiastą Eucharystii

Przed Tronem Jasnogórskiej Pani, Królowej Narodu Polskiego staje 40. Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Podlaska. Jakże była ona inna - wyjątkowa w tym roku: zaledwie 10-cio osobowe delegacje ze wszystkich 26. grup przyjeżdżały na trasę pielgrzymki, uczestniczyły we Mszy św. i jako przedstawiciele całej diecezji niosły i omodlały intencje tych, którzy iść nie mogli. Pierwsza reprezentacja wyruszyła już 31 lipca z Włodawy. Po niej wyszły kolejne tak, aby zebrać w jedno miejsce wszystkie intencje modlitewne pątników z całej diecezji i ponieść w pielgrzymkowej sztafecie tu na Jasną Górę. Pozostali pątnicy na różne sposoby gromadzili się w swoich parafiach na modlitewno - formacyjnych spotkaniach pielgrzymkowych. Była Msza św., konferencja, różaniec, nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia NMP i Apel Jasnogórski. Był to czas prawdziwych rekolekcji, których zabrakło nam w okresie Wielkiego Postu.

Hasłem tegorocznej Pielgrzymki stały się słowa: MARYJA NIEWIASTĄ EUCHARYSTII. To Maryja przez dar wybrania i wypowiedziane fijat stała się Matką naszego Zbawiciela. Ona daje nam Jezusa, Ona nas do Niego prowadzi. Ona jest dla nas wzorem pokornego przyjmowania woli Bożej, zasłuchania w głos Boga, przeżywania ofiary krzyża. Ona jest NIEWIASTĄ EUCHARYSTII. To właśnie tej tematyki dotyczyły treści rozważane podczas tegorocznej Pielgrzymki.
 
Pątników z Podlasia przed Tron Pani Jasnogórskiej wprowadzili księża biskupi: Kazimierz Gurda – ordynariusz diecezji siedleckiej oraz Biskup Pomocniczy Grzegorz Suchodolski.
 
Nad przebiegiem i organizacją podlaskiego pielgrzymowania czuwały Służby Centralne:
Kierownik Pielgrzymki: Ks. Paweł Bielecki
Zastępca Kierownika Pielgrzymki: Ks. Marek Strzeżysz
Ojcowie Duchowni: Ks. Adam Turemka, Ks. Krzysztof Stepczuk, Ks. Sebastian Bisek,
Kapelan Służby Zdrowia: Ks. Grzegorz Walczuk
Baza Pielgrzymki: s. Adrianna Rzewuska, s. Marta Skowron,
oraz kapłani wspomagający:  ks. Marek Zalewski, ks. Piotr Hawryluk, ks. Piotr Łyczewski

Centralna Służba Muzyczna: Br. Piotr Skowron, br. Wojciech Miszczak, s. Agnieszka Łukasik, br. Łukasz Bieńczak, s. Karolina Kozłowska, br. Michał Cegiełko, s. Anna Januszewska;
Służba Techniczna Nagłośnienia: S. Magda Rudko, Br. Wojciech Bronisz,

Obsługa medialna: Ks. Daniel Struczyk, ks. Paweł Broński i Br. Artur Dernowski, którzy każdego dnia prowadzili transmisje spotkań modlitewnych z parafii naszej diecezji oraz S. Anna Kupińska – przez cały czas obecna na trasie pielgrzymki.

Tegoroczne znaczki pielgrzymkowe zostały wykonane przez młodzież par. Ducha św. w Siedlcach pod przewodnictwem s. Agnieszki Kalaty.

Rozmyślania poranne przygotowali ks. Andrzej Oworuszko, ks. Andrzej
Głasek, ks. Mariusz Świder oraz ks. Rafał Pietruczuk.

Treści konferencji zostały przygotowane przez ks. Jacka Świątka, ks. Tomasza Koprianiuka, ks. Kazimierza Matwiejuka, ks. Jerzego Przychodzenia, ks. Piotra Grzebisza, ks. Wojciecha Bazana, ks. Kamila Duszka, ks. Wojciecha Hackiewicza, ks. Marcina Prudaczuka, ks. Sebastiana Biska, ks. Marka Andrzejuka.

Na tegoroczną pielgrzymkę został skomponowany hymn. Wybrano go w drodze konkursu. Zostało zgłoszonych osiem propozycji a z nich wyłoniono jedną zatytułowaną TWOJE FIJAT autorstwa Ewy Iwaszko i Tomasza Szabrańskiego. Nagrodą w konkursie jest wykonanie tego utworu właśnie tutaj na Jasnej Górze na zakończenie Pielgrzymki.

Nowenna pielgrzymkowa to spotkanie z dwoma wielkimi Polakami: Sługą Bożym Stefanem kardynałem Wyszyńskim, w oczekiwaniu dnia Jego beatyfikacji i św. Janem Pawłem II – w stulecie jego urodzin. Nowenna miała na celu duchowe przygotowanie Pielgrzymów – w ciągu dziewięciu dni – na spotkanie z Matką. Jej Autorami po raz kolejny byli Ks. Andrzej Biernat i S. dr Joanna Borowicz.

Dziś przychodzimy, aby tu, gdzie bije serce naszego narodu złożyć w ręce naszej Matki wszystkie sprawy naszego życia. Aby w tajemnicy Eucharystii ofiarować trud drogi wyrzeczenia, nasze obawy i troski, radości i nadzieje i to wszystko, co stanowi treść naszych serc. Niech Maryja – Niewiasta Eucharystii uzdolni nas teraz do Jej owocnego przeżycia.


Najnowsze aktualności

Kategorie

Archiwum

Wesprzyj Pielgrzymkę Podlaską

Przygotowania do pielgrzymki trwają cały rok. Z tego względu chcielibyśmy prosić Was o pomoc w jej organizacji.

Jak mogę pomóc?
Łosice1 sierpnia
Biała Podlaska1 sierpnia
Włodawa31 lipca
Komarówka Podlaska2 sierpnia
Siedlce2 sierpnia
Łuków3 sierpnia
Garwolin3 sierpnia
Wilga3 sierpnia
Ciepielów7 sierpnia
znak wskazujący Częstochowę
Dzień modlitw o powołania8 sierpnia
namiot
Dzień modlitw za służbę zdrowia9 sierpnia
lasek pojednania
Lasek Pojedniania13 sierpnia
Msza Św. w Mirowie13 sierpnia
Wejście pielgrzymki na Jasną Górę14 sierpnia
Uroczystość
Wniebowzięcia NMP
na Jasnej Górze
15 sierpnia
Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com