To już tylko 300 dni i Żelechów wyruszy 39 raz na Jasną Górę!!!

5
Przewodnik Grupy 9a – ks. Leszek Mućka, Siostry: Dawida i Radosława oraz Pątnicy Grupy 9a żyją wspomnieniami i już teraz planują kolejne rekolekcje w drodze.

To już dwa miesiące minęło od kiedy po kilkunastu dniach rekolekcji w drodze stanęliśmy przed Obliczem Pani Jasnogórskiej, naszej Matki i Królowej. W uszach ciągle słyszymy słowa piosenki:„9a idzie do Matki” Każdego dnia, kiedy spotykamy się, czy to w drodze do szkoły, na przystanku, czy w sklepie, spotykamy „jakąś znajomą twarz”, kogoś kto był w tym roku na 38 Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej. Wymieniamy się wspomnieniami, przesyłamy zdjęcia, które ktoś zrobił w drodze swoim telefonem. Ciągle wspominamy ludzi, którzy nas przyjmowali na noclegach, ich sprawy i problemy. Wszystkie miejsca odpoczynku i serdeczność braci i sióstr, z którymi dzieliliśmy każdą chwilę tych 10 dniowych rekolekcji. A można było wiele się nauczyć oraz wiele spraw przemyśleć.

Najbardziej wzruszające na szlaku są spotkania z ludźmi. Nie tylko z tymi z pielgrzymki, ale z mieszkańcami wsi i miasteczek, przez które prowadzi droga do Częstochowy. Idąc kilometr za kilometrem widzimy setki twarzy, nieraz całe wsie wylegają na ulice, aby pozdrowić pielgrzymów.
Jedni stoją na poboczu, inni nieco dalej, jedni patrzą zza zasłon okiennych, inni czekają przed płotem czy siatką. Jedni mają uśmiechnięte miny, inni spracowane i zmęczone. Są młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni.

Ludzie bardzo często przygotowują poczęstunek dla pielgrzymów. Wynoszą na drogę placki z owocami, gotują herbatę i kompot, podają zimną wodę ze studni chochlami. Jedno z miasteczek na szlaku pielgrzymki tarnowskiej co rok karmi wszystkich pątników. Parafianie zbierają się, gotują grochówkę i bigos, lepią pierogi, przynoszą wodę i herbatę. Okazana życzliwość zaskakuje za każdym razem, gdy przybywa się do tego miejsca na postój.

Każdorazowo jednak tuż po zakończeniu zaczynamy tęsknić za pielgrzymką, za niezwykłym rytmem modlitwy, za głęboko przeżywanym kontaktem z Bogiem, za wspaniałymi ludźmi, których dane nam było poznać, za świadomością, że przemierzamy szlak, którym od lat pątnicy podążają do swojej Matki.
 
 


Najnowsze aktualności

Kategorie

Archiwum

Wesprzyj Pielgrzymkę Podlaską

Przygotowania do pielgrzymki trwają cały rok. Z tego względu chcielibyśmy prosić Was o pomoc w jej organizacji.

Jak mogę pomóc?
Łosice1 sierpnia
Biała Podlaska1 sierpnia
Włodawa31 lipca
Komarówka Podlaska2 sierpnia
Siedlce2 sierpnia
Łuków3 sierpnia
Garwolin3 sierpnia
Wilga3 sierpnia
Ciepielów7 sierpnia
znak wskazujący Częstochowę
Dzień modlitw o powołania8 sierpnia
namiot
Dzień modlitw za służbę zdrowia9 sierpnia
lasek pojednania
Lasek Pojedniania13 sierpnia
Msza Św. w Mirowie13 sierpnia
Wejście pielgrzymki na Jasną Górę14 sierpnia
Uroczystość
Wniebowzięcia NMP
na Jasnej Górze
15 sierpnia
Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com