3 2017-11-01 11:51:16Aktualności 2017
Dziś Uroczystość Wszystkich Świętych!
 
Czy wszyscy zdajemy sobie sprawę, czym jest to święto?
 
Niektórzy zapominają, że istotą tego dnia jest nie pamięć o bliskich zmarłych, lecz wspomnienie wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i weszli do chwały niebieskiej. Jest to również idealny moment, by przypomnieć wiernym, jaką drogą należy kroczyć do świętości.
 
Początki tego święta sięgają ok. VII w., gdy papież Grzegorz III w kościele św. Piotra otworzył kaplicę poświęconą Wszystkim Świętym. Wcześniej bowiem kultywowany był jedynie kult Trójcy Świętej, później Najświętszej Maryi Panny, a następnie również męczenników. W X w. papież Jan XI ustanowił uroczystość Wszystkich Świętych w dniu 1.listopada.
W Polsce w II połowie XX w. władze próbowały nadać uroczystości charakter świecki mianując je świętem zmarłych. Stąd też zdarza się, że charakter tego święta miesza się z istotą dnia 2.listopada, czyli Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych. To właśnie jutrzejszy dzień jest bowiem dniem, gdy wspominamy osoby zmarłe z naszych rodzin. To czas wspomnienia i modlitwy za zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu.
Starajmy się nie zacierać sensu tych dwóch świąt i idąc dziś na cmentarz odwiedzić naszych bliskich zmarłych – pamiętajmy o naszej wspólnocie ze świętymi, którzy otaczają nas opieką.
 

Marshall

Komentarze dodaj
podpis:

komentarz:


Ważniejsze wiadomości:
Strona wykorzystuje pliki cookie do prawidłowego działania. W twojej przeglądarce możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookie.ok
banerbaner
img
Regulamin2007-03-15 10:20:40
img
ABC Pielgrzyma2012-07-31 21:21:49
Brak wiadomości z ostatnich 90 dni
Ostatnie zdjęcia
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
zdjecie
Odwiedziło nas:
01652780
do wyjscia 40PPP:
timer